Friday, May 22, 2009

Making jam-# 10 on my list

Strawberries are $1 for a package so I had to get them and make so me Jam. This is my 1st time and it was super easy so I am going to get more berries and making more! Crushing up berries
All crushed up


Jordy helping


Loo helping



And our finished product!! 10 jars for around 5 bucks!!




4 comments:

Heather (wife to Dave, mom to Jenna and Adam) said...

Dave is requesting a jar- he says to remind you that we just had a baby. :)
Maybe we could trade for a loaf of homemade bread- yummy.

Reina said...

I'll bring it with me on Wed.:)

Adam and Samantha said...

is it really easy or are you just saying that? You'll have to show me how

Reina said...

Sam it was really really easy!! The kids could have done it alone. When you get rid of your flu we will get together! I am going to make you a craft loving, food making mama if it kills me:)